20 lat minęło jak jeden dzień

czyli piszta co chceta
Awatar użytkownika
ZDV-12
Posty: 69
Rejestracja: 06 wrz 2018, 14:16

20 lat minęło jak jeden dzień

Post autor: ZDV-12 »

20 lat historii

Dziewiąty września 2002 roku to dziś data odległa a dla niektórych wręcz historyczna, ale dokładnie tego dnia o godzinie 12:13 powstała strona BeatsFactory – portalu, który z czasem mocno zmienił swoje oblicze i zrzeszył ludzi amatorsko tworzących muzykę głównie przy udziale komputerów.
bf_njusy2002.png
bf_njusy2002.png (56.94 KiB) Przejrzano 2285 razy
Pierwsze newsy w BeatsFactory po powstaniu portalu

I tak mógłbym napisać kolejny suchy tekst o tym czym było BF, potem dodać jakieś chronologiczne wydarzenia i obwieścić dwudzieste urodziny BeatsFactory, ale mało komu chciałoby się to czytać i ciężko z tego byłoby wyciągnąć sedno istnienia portalu, jak i to, jak bardzo wpłynął on na wielu ludzi.

Nie mogąc jednak mówić w imieniu innych, napiszę czym dla mnie było BeatsFactory, także będzie to historia portalu z punktu widzenia jednej osoby. Jeżeli jesteś zainteresowany lub zainteresowana jak od rozmowy na forum kilku osób zrodził się portal mający cechy wielkiej muzycznej rodziny zapraszam do lektury. A parafrazując pewnego doktora z YouTube: a jeśli jeszcze się nie znamy, to ja nazywam się Marcin i za moment opowiem Ci historię pewnej internetowej społeczności.

1998 - przedwiośnie

Rok 1998 to dla mnie to początek „cyfryzacji muzycznej”, dostaję w tym roku w kwietniu od rodziców pierwszy komputer PC (nie licząc C64 w 1994 roku, z którego jednak tylko słuchałem muzyki). W czasach gdy na ulicach królowały jeszcze „maluchy” i Polonezy, a telefony komórkowe były drogą i ciężką zabawką dla nielicznych, ja zacząłem poznawać od podszewki zasady działania nowoczesnego jak na owe czasy peceta (Intel Pentium MMX 166 MHz i niesamowita ilość pamięci RAM – całe 16MB).

W międzyczasie na płytach z czasopism komputerowych typu PC Shareware wpadają mi w ręce pierwsze muzyczne programy. Najbardziej utknęły mi w pamięci Magix Music Maker, eJay, Beat2000 czy robiący na mnie wtedy spore wrażenie ReBirth RB-338 od Propellerheads. Bawię się nimi godzinami, dniami… Zresztą oprogramowania muzycznego wtedy już było dość sporo, także każdy młody adept cyfrowego muzykowania i obróbki dźwięku mógł wtedy znaleźć coś dla siebie.

Obrazek
Rebirth RB-338 od Propellerheads

Taki stan zabawy dźwiękiem w postaci poznawania możliwości programów (a było tego „legion”, jednak to temat na inną historię) i rozwijania swoich umiejętności w zakresie obróbki cyfrowej dźwięku trwał latami. W 1999 zacząłem szkołę średnią a rok później przeprowadziłem się wraz z rodziną na większe mieszkanie zyskując swoje własne 12 metrów kwadratowych i więcej prywatności na czas eksperymentów z falami dźwiękowymi.

Rok później zainteresowałem się bardziej sportami – rowerem i treningiem siłowym oraz wytrzymałościowym. Przyznać muszę z perspektywy czasu, że orzeł ze mnie żaden – bardziej pelikan jakiś, jednak to zainteresowanie sportem wywołało u mnie głód w tej materii. Zacząłem szukać po Internecie (wdzwanianym, opłata czasowa – trzeba było mieć refleks) materiałów z zakresu treningów i zbudowania masy mięśniowej trafiając przy okazji na Sportowe Forum Dyskusyjne – SFD.

Co Ty piszesz? Miało być o portalu dla muzyków! Tak, tak – wytrzymajcie jeszcze kilka akapitów.

(cdn...)

Awatar użytkownika
mushroom
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2018, 19:17

Re: 20 lat minęło jak jeden dzień

Post autor: mushroom »

Pamiętam.
Coś mnie tknęło żeby zajrzeć na bf. Stare dzieje. Żałuję, że się posypalo ale cóż można dodać. Człowiek młody, impulsywny, targany różnymi emocjami.
Wciąż myślę o muzyce. Gram sety z kuchni i czasem usiądę do abletona.

Awatar użytkownika
mushroom
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2018, 19:17

Re: 20 lat minęło jak jeden dzień

Post autor: mushroom »

Zdv-12 napisz do mnie na mess

Awatar użytkownika
Adriano
Posty: 6
Rejestracja: 27 wrz 2018, 15:26

Re: 20 lat minęło jak jeden dzień

Post autor: Adriano »

Siema. 20 lat... Tyle lat minęło i tyle też nam przybyło. Małżeństwa, dzieci, kariera zawodowa... Ja mam niedosyt kreatywności i chcę nadal tworzyć muzykę.
dj deejee

Awatar użytkownika
mushroom
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2018, 19:17

Re: 20 lat minęło jak jeden dzień

Post autor: mushroom »


Awatar użytkownika
ZDV-12
Posty: 69
Rejestracja: 06 wrz 2018, 14:16

Re: 20 lat minęło jak jeden dzień

Post autor: ZDV-12 »

mushroom zerknij na PW :-) Odnośnie wideo z YT - nie poznałbym Cię :-) Wyczilowany jam - Ableton zamiast Reasona? Jak to? ;-)

Adriano cieszy mnie i zarazem motywuje Twój zapał, też próbuję coś skończyć, żeby móc wrzucić w Internety po wielu latach i poczuć się znów pięknym i młodym ;-)

ODPOWIEDZ